Lemur Dergisi Röportajı

İlk albümü “Yalnızlık Abidesi” ile dinleyicileriyle buluşan Burak Buyruk ile buluştuk, söyleştik. Yalnızca albümden değil, yarı ömre sığan müzik macerasından bahsettik. İnandıkları doğrultusunda ilerleyen, yetenekli ve oldukça net biri Burak Buyruk. Demek istediklerini doğrudan aktarıyor. Müzik, küçük yaşlardan beri hayatının bir parçası. Zaman zaman hayatını idame ettirebilmek adına farklı işlerle uğraşan, her insan gibi inişli çıkışlı dönemlerden geçen Burak Buyruk,  aynı zamanda albümdeki tüm şarkılarının da söz yazarı ve bestecisi. Ve hatta; yaklaşık yüz şarkısı daha var. Öyle görünüyor ki ilk albümün devamı gelecek ve kendisini çok daha fazla duyacağız. “Yalnızlık Abidesi”ni iTunes, Spotify ve diğer yasal platformlardan dinleyebilirsiniz.

Burak Buyruk Fotoğraf: Onur Doğan
Burak Buyruk
Fotoğraf: Onur Doğan

İlk albüm; Yalnızlık Abidesi. Nasıl başladı bu macera?

İlk albüm çalışmalarına 2013 yılında Gezi’den biraz önce başladık. Hedefimiz üç dört ay içinde albümü tamamlamaktı. Ancak hem araya Gezi’nin girmesi hem ardından gelen uzun politik gündem ve kısıtlı imkanlar benim mükemmelliyetçiliğimle de birleşince albümün tamamlanması iki seneyi geçti. Albümü zorluklar içinde çıkardığımı söyleyebilirim.

Ne gibi zorluklar bunlar?

En basitinden albümü çıkarmak için gerekli bütçe bende yoktu. Müzisyen, aranjör, yapımcı, stüdyo… Kaldı ki bütçe olsa da bu masrafların benim tarafından karşılanmasını çok doğru bulmuyordum. Dolayısıyla albümü tamamen bir ilişkiler silsilesiyle tamamladım. Bu süreçte albümün mixlerini ve Koşan Adam, Aşk İstiyorum ile Enteresan Hayat’ın düzenlemelerini de yapan Emrah Alpat’ın katkıları benim için çok değerlidir. Ayrıca profesyonel ilişki seviyesinde Yalnızlık Abidesi ve Dibe Vur’un düzenlemelerini yapan İlkin Kitapçı ile Kollarımda, Dönüş Yok ve O Artık Beni İstemiyor’un düzenlemelerini yapan Sertaç Ekiz’in de düzenleme anlamında çok önemli katkıları oldu. Ayrıca bahsetmem gereken bir isim var ki o da Bülent Genç. Albümden önce ve albüm oluşum süresince bana defalarca stüdyosunu açıp saatler ayırarak vokal kayıtları almamda destekleri olan ve bir nevi benim vokal koçluğumu yapan Bülent Genç’i de hatırlamadan olmaz. Özellikle Bülent ve Emrah albüme gönül bağıyla dahil oldular. Albüm ilişkiler silsilesi ve gerekli şartların oluşumunu beklemekle geçen bir süreç sonunda tamamlandığından süreç uzun oldu. 2015’te iTunes, Spotify ve diğer yasal platformlarda yayınlandı. Tanıtım ile bizzat kendim ilgileniyorum. Hemen hemen tüm sosyal medya platformlarını aktif olarak kullanmaya çalışıyorum. Tanıtım cidden işin en zor tarafı. Gazetelerde, radyolarda ve televizyonlarda şu anlayış var: “Eğer tanınıyorsan şarkını yayınlar ve senden bahsederiz.” İyi ama tanınmak için zaten size ihtiyacım var! Bu bir kısır döngü oluyor. Albümü kendim duyurmaya çalışıyorum. Birkaç gazeteciye ulaştırdım mesela; Naim Dilmener, Murat Beşer, Hikmet Demirkol, Yavuz Hakan Tok köşelerinde albümden övgüyle bahsettiler. Özellikle Naim Dilmener’in bana özel mesaj yoluyla dönüp “Lütfen başarın, lütfen” demesini unutamam. Bende yeri ayrıdır. Her zorluk yaşadığımda aklıma getirdiklerimden biridir bu…

Peki klipler?

2015 Kasım’da Dönüş Yok’a klip çektik. Yönetmen, stilist, makyöz ve klibin çekildiği evin sahibi arkadaşlarımdı. Albüm bütçesi gibi bu ilk klip de küçük bir bütçeyle halloldu. 2016 Ocak’ta da Yalnızlık Abidesi’nin klibini çektik ve 30 Eylül’de yayınladık. Yeni klipler de yolda. 🙂 Aslında keşke klip çekmeye hiç gerek olmasa…

Neden ki?

Klip benim işim yani sanatçının işi değil. Ayrıca bir klip bütçesi bir albüm bütçesinin önüne geçebiliyor. Ben sadece müzik yapmak istiyorum. Günümüz şartlarında klibin, şarkının dinlenirliğinde büyük etkisi oluyor. Mecburen klip çekiyorum. Halbuki tek derdim şarkılar. Şarkılarımı yapmak, insanlara ulaştırmak ve sahnelerde onlarla paylaşmak istiyorum. Klip yapmaya gerek olmadan bunun olabilmesi gerek…

Ayrıca klip demişken her iki klibimde de yaratıcılıkları ve katkılarıyla kliplerin oluşmasında çok değerli yerleri olan yönetmen Onur Doğan, stil danışmanı Çiğdem Karavit ve makyöz Zeynep Yeşildağ’ı da burada hatırlatmak isterim.

Sanatçı kimseye örnek olmak zorunda değil!

Örnek olma kaygıları olmamalı mı sanatçıların?

Kesinlikle hayır. Sanatçı, örnek olmak zorunda değil. Toplumun ahlak normlarını birebir gözetmek zorunda değil. Ben eğer sanatçıysam; beni, onları temsil eden kişi olarak görmeliler; bu kadar. Sanatçı budur. Şunu da eklemek isterim ki sanatçı tüm baskıcılığa, bağnazlığa rağmen derinlikli eserler üretmek zorundadır. Günümüzde şöyle bir anlayış hakim “bu sözleri yazarsam, şu nağmeyi eklersem kesin tutar.” Bu çocuklara, gençlere yapılan en büyük kötülüktür. O kadar yüzeysel, o kadar içi boş işler yapıyorlar ki empoze ettikleri şeyler ağlanmak, sızlanmak, pes etmek… Asla umut vermek yok. Asla güzel şeyler aşılamak yok. Bir ülkede hangi içeriklerle hangi müziklerin çok tuttuğuna baktığında o ülkenin düşenebilme seviyesini ve kültürel düzeyini de görebilirsin.

Albüm yapmak için neden bu kadar beklediniz? 

Birçok sebebi var aslında. Hem gerekli çevreyi oluşturmak için uzun yılların geçmesi, hem ekonomik bağımsızlığımı elde edip tek başıma var olma isteğimin yaşattığı zorluklar ve belki de en önemlisi tüm geçmişim boyunca kendimi tanıma, kendimi bilme üzerine çok sert  inişler ve çıkışlarla dolu bir hayat yaşamış olmam ilk albümümün 2015’te çıkmasında önemli rol oynadılar.

Herkesin kendine göre bir yolu var ve o yol eşsiz!

Bu sebepten şanssız addediyor musunuz kendinizi?

Bu çok güzel bir soru. Hayır. Eskiden olsa evet derdim. İlk gençlik yıllarımda sürekli sahip olamadıklarımı sorgular ve bundan şikayet ederdim. Yaptıklarımdan ve yapamadıklarımdan pişman olur dururdum. Artık bunları aştım. Her şeyin bir nedeni var, herkesin bir yolu var ve herkesin yolu kendine göre eşsiz. Doğru zaman diye bir şey olduğuna inanıyorum. Hepimiz kendimizi hatırlamak için bu dünyadayız ve hatırladıktan sonra da ona uygun üretmek ve yaşamak için…

Bu anlayışla bundan sonraki hayatınıza nasıl devam edeceksiniz?

Daha sakin. Bundan önce yaşadığım her şey, her kayıp şu anki benin, ben olmasını sağlayan şeyler. Kesinlikle yaşadığım hiçbir şeyden pişman değilim. Tam tersine tatsız olan deneyimlerim için bile müteşekkirim. Bundan sonra daha bilinçli ve daha sakinim.

Burak Buyruk Fotoğraf: Kübra Kösem
Burak Buyruk
Fotoğraf: Kübra Kösem

Özellikle albüme adını verdiğiniz Yalnızlık Abidesi biraz müstehcen sözlere sahip ve doğrudan alkolden bahsediyor. Böyle bir siyasi dönemde biraz çekince yaşamadınız mı? 

Hayır. Asıl böyle bir dönemde çıkıp aktarmak istediklerini doğrudan aktarmaktır önemli olan. Korkusuzca ve politize olmadan sanat yapmak benim hedefim. Kendimi asla kısıtlamak istemem. Sanat korkunun olduğu yerde cesur davranabilen sanatçıların işidir.

Kurumsal hayata devam edecek misiniz? Yoksa yalnız müzik mi var bundan sonra?

Bundan sonra yalnızca müzik var benim için. Kendime bir söz verdim. Ne olursa olsun 2015 başında başlattığım yeni hayatıma ve müzikal kariyerime tam bir enerji ve çalışmayla devam edeceğim.

Hadi biraz da fotoğraf sevdanızdan bahsedelim. Fotoğraf çekmeye ilgi duyuyor ve ileride bir sergi açmak istiyormuşsunuz…

Evet. İnanılmaz bir zevk benim için fotoğraf. Fotoğraf çekmek bana avcılık gibi geliyor. Görüntü avlamak… Kendime düşsel görüntü avcısı diyorum. Fotoğrafçılığın benim sözlüğümdeki adı görüntü avcılığı. Ben benimkinin önüne düşsel ekliyorum çünkü belgesel fotoğrafçılığı ve sokak fotoğrafçılığı gibi alanlardan kendimi ayrıştırmayı tercih ediyorum. Çok fotoğraf birikti. Bir sergi açmak için zamanını bekliyorum. Fotoğrafları Instagram hesabımda paylaşıyorum.

Dizi müzikleri yapmak ister misiniz? 

Neden olmasın? Bir “O Artık Beni İstemiyor” mesela, bir aşk dizisine acayip yakışır. Alır yürür. (Gülüyor.)

Kaynak: http://en.calameo.com/read/004730834789d834acff4?trackersource=embed
S
ayfa: 76-79

Röportaj: Kübra Altıntaş

http://www.burakbuyruk.com

Reklam

Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s